I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • jetA
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    3
    ·
    6 hours ago

    42 a week, or 6 a day.

    However, 30 eggs is only $3 where I live.